Jump to content

Mit kell tudnia egy önvezető autónak?

2017. 11. 30. 13:54

Az autonóm gépkocsi kétségtelenül a járműipar egyik legfontosabb célkitűzése a közeli jövőre vonatkozóan. Hogyan is működnek, milyen technológiát rejtenek, ráadásul az autonómia egyes szintjei sem olyan egyértelműek.

Az autonóm autó végeredményben egy olyan jármű, amelyben a gépkocsivezetőnek nem kell a vezetéssel törődnie, mert az, képes utánozni az emberi képességeket, érzékeli a környezetét és ennek megfelelően mozog.

A környezet feltérképezéséhez az autonóm autók olyan technológiákat alkalmaznak, mint a lézerek, a radarok, speciális szoftverek, a globális helymeghatározó rendszerek és a számítógépes vizualizáció. Mindennek köszönhetően a rendszer tulajdonképpen felépíti saját valóságát, amelyben képes önállóan mozogni.

A gyártók is jelentős erőforrásokat rendeltek ezen fejlesztések mellé az utóbbi időkben. Az egyik legnagyobb autógyártó, a saját Toyota Research Institute (TRI) egységén belül fejleszti ezeket a rendszereket jelenleg az USA-ban lévő székhelyén.

Pár héttel ezelőtt a Toyota kutatóközpontja meg is mutatta legújabb kísérleti járművét, amelynek kabinjában a két kormánykerék talán a legfeltűnőbb jelenség. A miértre, leginkább az a válaszuk, hogy így könnyebben tanul a rendszer, egy valódi autóvezető jelzéseit figyelve. A rendszer így tanulja meg, hogyan reagálnak az ember ténylegesen egy-egy szituációban, hogyan veszik át pontosan az irányítást az önvezető rendszertől.

(Forrás: hvg.hu)