Mennyi problémát okozott Önnek az elmúlt egy évben három éve vásárolt autója? Ezzel az egyszerű kérdéssel fordult az autótulajdonosokhoz a J.D. Power szervezet. A válaszadás már nem volt ilyen egyszerű, 177 különböző hibajelenségről kellett nyilatkoznia a résztvevőknek.

Sok meglepetést hozott az idei felmérés. Az első, hogy megszakadt a Lexus évtizedes sikerszériája: már nem a Toyota luxusmárkája, hanem a Hyundai testvérbrandje: a Genesis vezeti a megbízhatósági listát. A Toyota is visszacsúszott az ötödik helyre, ami persze még mindig nem olyan vészes – annál érdekesebb, hogy egy Amerikán és Kínán kívül sehol nem forgalmazott márka, a Buick tolta le őt a dobogóról.
A japánok a kategóriánkénti értékelésen vigasztalódhattak: a Toyota négy, a Lexus kettő típusa bizonyult saját méretosztálya legmegbízhatóbb képviselőjének. A Lexus ES (nem a mostani, hanem a három évvel ezelőtt gyártott típus) pedig egyenesen csúcsot döntött: 100 autónál mindössze 52 meghibásodást tapasztaltak a tulajdonosok. Habár a J.D. Power mostani VDS felmérése csak az észak-amerikai piacon szemlézte, aligha túlzás kijelenteni, hogy az előző Lexus ES a világ legmegbízhatóbb autója – kár, hogy már nem kapható.
Ha az összes dobogós helyezést nézzük, ott a Chevrolet és a Toyota egyaránt 8-8 autóval képviselteti magát. A prémium gyártók között a BMW és a Lexus is öt autóval van jelen.
Negatív hőse is volt az idei felmérésnek, és itt nem is a sereghajtókra gondolunk, hanem a Teslára, amely egyenesen megtagadta az együttműködést a J.D. Powerrel, és nem adta ki a vásárlók adatait, hogy az adatgyűjtők felvegyék velük a kapcsolatot. Aligha véletlen egybeesés, hogy pont a most vizsgált évjáratoknál (2017) korábban súlyos problémákat talált a Tesla típusainál egy másik fogyasztóvédelmi szervezet, a Consumer Reports.